Rozdíl mezi zámkem a vložkou je jednoznačný. Vložka se správně nazývá vložkou zámku, a jak už tedy sám název napovídá, vložka se dává do zámku. Zámek je tedy mechanismus ve dveřích, existují různé typy, většinou to jsou tedy vložkové zámky. Naproti tomu vložky jsou to, kam zasunujeme klíč.
Vložka má vždy 2 rozměry, které se udávají v milimetrech. Měří se od středového šroubu vlevo (rozměr A) a od středového šroubu vpravo (rozměr B).
Určitě to znáte, zabouchnete dveře a najednou si uvědomíte, že klíč zůstal z druhé strany. Pak je téměř nemožné strčit klíč do vložky a dveře odemknout. A právě proto existují vložky s prostupovými spojkami.
Jedná se o speciální segment vložky, díky níž jste schopni klíč do vložky strčit a dveře otevřít i přesto, že je z druhé strany klíč. Lze zakoupit i v našem eshopu
Třída 1 a 2 znamená základní ochranu málo rizikových objektů (tzv. stavební vložky). Jak už název sám napovídá, jedná se o prozatímní vložku, která se používá při stavbě. Tedy se počítá automaticky s její výměnou. Už jen proto, že klíče od těchto dveří mají řemeslníci. Proto, pokud například přebíráte byt či dům od dodavatele, určitě neváhejte s její výměnou. Hlavní její chybou je totiž možnost otevření dveří bez klíče člověkem, který nemá ve vašem bytě či domě co dělat.
Třída 3 pak poskytuje zvýšenou ochranu před příležitostnými zloději, třída 4 je pak nejvyšší běžně používaná bezpečnostní třída. Obecně pak ale postačuje třída 3, kterou akceptuje i většina pojišťoven.
Nejhorší, co může být, je když je vložka odkrytá a ještě ke všemu trčí z kování ven třeba o 5 mm. Pak stačí vložku zlomit. často to pak bývá právě u sklepů. Stačí vhodný nástroj, například hasák a pár pohybů, vložka se v nejslabším místě rozlomí a zloději pak stačí například šroubová, aby dveře otevřel. Proto je vhodné vždy mít vložku chráněnou, a proto existuje tzv. kování s překrytem. Viz obrázek níže, které lze zakoupit rovněž v našem eshopu.